Przede wszystkim nauka i profilaktyka - Aktualności - KPP Międzyrzecz

Aktualności

Przede wszystkim nauka i profilaktyka

Data publikacji 05.10.2015

Po raz kolejny w Areszcie Śledczym w Międzyrzeczu rusza program edukacyjny dla młodzieży szkolnej pt. „Więzienie stracony czas”.

Areszt Śledczy w Międzyrzeczu we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Międzyrzeczu realizuje wspólny projekt pt. „Więzienie - Stracony czas”, który skierowany jest do uczniów liceów i gimnazjów. Pomysł projektu edukacyjno-profilaktycznego opartego na filmie prewencyjnym „Więzienie stracony czas” zrodził się w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w Warszawie i realizowany był wspólnie z Mazowiecką Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu.

Głównym celem projektu jest ograniczenie przestępczości nieletnich poprzez wskazanie młodzieży konsekwencji nieodpowiednich wyborów życiowych. Pokazanie monotonnego rytmu życia za murami zakładu karnego przemawia do wyobraźni młodego widza i jest doskonałym narzędziem edukacyjnym. Podstawowym elementem programu jest film „Więzienie - stracony czas” prezentujący niewłaściwe wybory młodzieży i ich konsekwencje. Drugim jest konspekt zajęć dla młodzieży wraz z informacjami dotyczącymi odpowiedzialności prawnej nieletnich i życia w więzieniu. Dzięki połączeniu tych dwóch narzędzi oraz dwóch formacji mundurowych - Służby Więziennej oraz Policji spotkania z młodzieżą są o wiele bardziej ciekawe, skuteczniejsze i świetnie wpisują się w potrzeby edukacyjne współczesnych młodych ludzi. Zarówno służbie więziennej jak i Policji zależy na promowaniu oraz zachęcaniu do zachowań zgodnych z prawem, co w efekcie przyczyni się do zmniejszenia zagrożenia demoralizacją oraz przestępczością.

Projekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem, w ubiegłorocznej edycji programu udział wzięło ponad 1100 uczniów nie tylko z powiatu międzyrzeckiego, ale także z powiatów sulęcińskiego, świebodzińskiego i gorzowskiego.

źródło: Rzecznik prasowy AŚ w Międzyrzeczu, por. Tomasz Ciesiółka