Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Razem tworzymy „Mapę zagrożeń bezpieczeństwa”

Data publikacji 09.02.2016

Przeprowadzono pierwsze robocze spotkanie wszystkich służb zaangażowanych w realizację zadań na rzecz bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu międzyrzeckiego. Wnioski płynące ze spotkania, wykorzystane będą przy tworzeniu „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa”.

Warunkiem poprawy skuteczności działań w zakresie likwidacji zagrożeń na terenie powiatu jest współpraca między wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w realizację zadań na rzecz bezpieczeństwa obywateli. Dlatego, aby trafnie oceniać zagrożenia oraz jeszcze skuteczniej im przeciwdziałać, we wtorek 9 lutego 2016 roku w Starostwie Powiatowym w Międzyrzeczu odbyło się pierwsze spotkanie robocze dotyczące tworzenia „Map zagrożeń bezpieczeństwa” na terenie powiatu międzyrzeckiego. W zorganizowanym przez Komendanta Powiatowego Policji i Starostę Międzyrzeckiego spotkaniu, udział wzięli m.in. Komendant Państwowej Straży Pożarnej, Powiatowy Lekarz Weterynarii, Prokurator Rejonowy, Prezes Szpitala w Międzyrzeczu oraz wójtowie i burmistrzowie wszystkich gmin powiatu międzyrzeckiego i przedstawiciele instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa obywateli.

 Spotkania i rozmowy na rzecz bezpieczeństwa, są bardzo ważne, ponieważ stworzenie „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa” opartej na wiedzy i doświadczeniu różnych służb wraz z uwzględnieniem oczekiwań społecznych będzie inspiracją dla podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo do podejmowania jeszcze skuteczniejszych działań.

Mapy zagrożeń, to ważne narzędzie w systemie aktywizacji i współpracy
z podmiotami pozapolicyjnymi, samorządem terytorialnym oraz społeczeństwem.

Mapa zagrożeń ma:

  • odzwierciedlać zagrożenia już dostrzeżone i zarejestrowane przez służby,

  • wskazywać zagrożeniadostrzeżone przez obywateli – aktywizacjaspołeczności lokalnych,

  • zawierać prognozy zagrożeń, również w związku z organizacją różnorodnych „imprez”,

  • służyć ocenie i optymalizacji dotychczasowych struktur organizacyjnych służb,
    w tym Policji,

  • umożliwiać „weryfikację” publikowanych przez ośrodki badania opinii publicznej ocen poczuciabezpieczeństwa obywateli z analizami/danymiwłasnymi Policji,

  • być jednym z narzędzi wymiany informacji pomiędzy służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo obywateli.

    Ważnym elementem w tworzeniu tego istotnego społecznie narzędzia jest dyskusja i wnioski, jakie z niej płyną. Po spotkaniu było ich kilka, m.in.:

  • Ujęcie w mapie zagrożeń danych dotyczących zdarzeń drogowych z podziałem na zarządcę dróg

  • Uwzględnienie danych epidemiologicznych dotyczących zagrożenia zdrowia i życia, np. zanieczyszczenia wody, choroby zakaźne czy dopalacze

  • Ujęcie w mapie zagrożeń zdarzeń dotyczących podpaleń na terenie powiatu

Na terenie powiatu międzyrzeckiego w lutym planowane są podobne spotkania, konsultacje i debaty związane z tworzeniem „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa”.

 

           

Powrót na górę strony