Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci o Krajowej Mapie Zagrożenia Bezpieczeństwa

Data publikacji 15.09.2016

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu podczas spotkań ze społeczeństwem rozpowszechniają ideę „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Podczas spotkań informują, jak za pomocą nowego narzędzia w szybki i prosty sposób przekazać Policji sygnał o miejscu, w którym potrzebna jest ich interwencja.

W województwie lubuskim a tym samym w powiecie międzyrzeckim od piątku  9 września  funkcjonuje pilotażowy program, ideą, którego jest stworzenie rzetelnego narzędzia pomocnego Policji w identyfikowaniu miejsc niebezpiecznych zdaniem lokalnej społeczności. Mapa, która powstanie dzięki zgłoszeniom mieszkańców, po zweryfikowaniu ich przez policjantów, będzie czytelną informacją o skali i rodzaju zagrożeń występujących na danym obszarze.

Aby dotrzeć z informacją o programie do jak największej liczby osób, policjanci spotykają się ze społeczeństwem oraz  przedstawicielami instytucji współpracujących z Policją. W czwartek 15 września policjanci z międzyrzeckiej komendy spotkali się z dyrektorami szkół. Podczas spotkania zaprezentowali, jak za pomocą nowego narzędzia w szybki  i prosty sposób przekazać Policji sygnał o miejscu zagrożonym bezpieczeństwem. Dzielnicowi także podczas służb i obchodów informują o działaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

W powiecie międzyrzeckim odnotowano już pierwsze zgłoszenia, które są systematycznie weryfikowane, a w przypadku ich potwierdzenia, zadania przekazywane są do realizacji policjantom.

 Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:

  • informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych,

  • informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie:

    • bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych itp.;

  • w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu  publicznemu,

  • informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

 

Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy lubuskiej, miejskiej lub powiatowej Policji. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki Policji. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu.

Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.

Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 12.96 MB)

Powrót na górę strony