Pamiętaj o odblaskach - Aktualności - KPP Międzyrzecz

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pamiętaj o odblaskach

Data publikacji 13.11.2017

Okres jesienny to czas szczególnie niebezpieczny dla „niechronionych” uczestników ruchu drogowego. Wcześnie zapadający zmrok i opady deszczu w znacznym stopniu ograniczają widoczność na drodze. Dlatego tak ważne jest noszenie przez pieszych oraz rowerzystów elementów odblaskowych.

Przypominamy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Wielu rodziców odprowadzających swoje pociechy rano na przystanek autobusowy pamięta, aby zadbać o dzieci i zaczepia elementy odblaskowe do tornistrów i plecaków. Jednak w wielu przypadkach zapominają o swoim własnym bezpieczeństwie. Dlatego też policjanci z Międzyrzecza w ramach prowadzonych akcji przekazują takie odblaski z apelem, aby przyczepiać je w widocznych miejscach.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski lub  kamizelki. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Pamiętajmy, że nawet niewielki odblask może ocalić życie wielu użytkownikom dróg.