Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeźwi wyeliminowani z ruchu

Data publikacji 19.03.2018

Policjanci z Międzyrzecza podczas minionego weekendu zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących. Jeden z nich nie miał uprawnień, nie zatrzymał się do kontroli drogowej i został zatrzymany po pościgu.

Pomimo nagłaśniania zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych kierujących oraz przeprowadzania przez policjantów różnego rodzaju akcji mających na celu wyeliminowanie kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu, w ciąż zdarzają się takie przypadki. Osoby narażając swoje życie oraz innych użytkowników dróg, decydują się na jazdę „na podwójnym gazie”, za nic mając przepisy, ograniczenia i zakazy.

Tylko podczas minionego weekendu policjanci z Międzyrzecza zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierujących. W sobotę 17 marca 2018 roku w Chociszewie policjanci próbowali zatrzymać do kontroli Forda, jednak kierowca zignorował sygnał, gwałtownie przyspieszył i zaczął uciekać. Policjanci podjęli pościg, w efekcie, którego po przejechaniu kilku kilometrów, zatrzymali rozpędzony pojazd, zajeżdżając mu drogę. Od mężczyzny czuć było woń alkoholu, po zbadaniu trzeźwości okazało się, że ma ponad dwa promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych, okazało się, że 41-latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami.

Kolejny dzień weekendu i kolejne zatrzymanie nietrzeźwego kierowcy, tym razem w Skwierzynie. W tym przypadku podczas służby obchodowej zareagował dzielnicowy, który zauważył pojazd jadący całą szerokością drogi. W tym przypadku kierowca nie ryzykował ucieczką. Po zatrzymaniu okazało się, że w pojeździe znajduje się aż pięć osób, a kierowca jest najprawdopodobniej pod wpływem alkoholu. Urządzenie wskazało, że 29-letni mieszkaniec Skwierzyny ma w organizmie prawie dwa promile alkoholu.

Policjanci przypominają o konsekwencjach nieodpowiedzialnego zachowania:

  • Sprawcy śmiertelnego wypadku lub takiego, który spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu grozi minimum dwa lata więzienia, bez możliwości zawieszenia kary, jeśli w chwili wypadku był pijany lub pod wpływem środków odurzających.

  • Wykroczenia drogowe, w przypadku, których zostało wszczęte postępowanie, przedawniają się dopiero po 3 latach od dnia popełnienia.

  • Osoby, które prowadzą samochód, mimo że zostały im odebrane uprawnienia muszą liczyć się z karą pozbawienia wolność na okres 2 lat, jednak dodatkowo zakaz prowadzenia pojazdów zostanie obowiązkowo przedłużony na 15 lat. Za ponowne złamanie zakazu grozi kara nawet 5 lat więzienia.

  • Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych z radiowozu, popełnia przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

  • Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę do dwóch lat pozbawienia wolności

Powrót na górę strony