Rowerzysto uważaj na drodze - Aktualności - KPP Międzyrzecz

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Rowerzysto uważaj na drodze

Data publikacji 18.04.2018

Wysokie temperatury i piękna słoneczne pogoda sprawiły, że wielu z nas pozostawiło swoje samochody w garażach i przesiadło się na rowery. Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o wzmożenie uwagi, przestrzeganie przepisów, ostrożną jazdę i odpowiedzialne korzystanie ze szlaków komunikacyjnych.

Piesi i rowerzyści to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu. Nazywa się ich tak, ponieważ podczas wypadku nie mogą liczyć na ochronę systemów bezpieczeństwa, które znajdują się np. w aucie (pasy, poduszki bezpieczeństwa, czy chociażby sama karoseria). W konsekwencji oznacza to też, że wypadki z udziałem pieszych i rowerzystów najczęściej kończą się tragicznie. Mają oni niewielkie szanse w starci z samochodami. Niestety często zdarza się, że sami nie dbają o swoje bezpieczeństwo, a wręcz są sprawcami wypadków. Policjanci z Międzyrzecza tylko jednego kwietniowego dnia podczas działań „Trzeźwość” zatrzymali aż sześciu nietrzeźwych rowerzystów. Do większości wypadków, w których poszkodowani są rowerzyści przyczyniają się kierujący samochodami osobowymi. W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowego wyprzedzania.

Korzystając z roweru należy pamiętać o obowiązujących zasadach ruchu drogowego. Ważne jest, aby rowerzyści nie przejeżdżali tylko przeprowadzali rowery przez przejścia dla pieszych, pamiętali o sygnalizowaniu skrętu ręką, a gdy tylko jest to możliwe, korzystali z  dróg dla rowerów.

Rozpoczynając sezon pamiętajmy o właściwym wyposażeniu roweru

Prawidłowo wyposażony rower powinien mieć: z przodu jedno białe światło pozycyjne; z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Ważne są również elementy odblaskowe - mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów. Powodują one, że jesteśmy widoczni, przez co, oczywiście bardziej bezpieczni.

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów.