Zapobieganie „Handlowi Ludźmi” i przemoc w rodzinie - Aktualności - KPP Międzyrzecz

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zapobieganie „Handlowi Ludźmi” i przemoc w rodzinie

Data publikacji 24.05.2018

Międzyrzeccy policjanci prowadzą zajęcia w zakresie zapobiegania „Handlowi Ludźmi”. Pogadanki, na których poruszają również problem przemocy w rodzinie, odbywają się w szkołach ponadgimnazjalnych. Tematy te cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ sporo uczniów myśli o wyjeździe i podjęciu pracy, również za granicą.

Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu wspólnie z Martą Fertałą- Przewodniczącą Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przemocy w Rodzinie w Ośrodku Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu prowadzą bardzo przydatne zajęcia na temat „Handlu Ludźmi” oraz przemocy w rodzinie. Młodzież z naszego powiatu z dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem bierze udział w tym przedsięwzięciu. Specjaliści omawiają procedury związane z tzw. Niebieską Kartą  oraz przemocą domową.

Na zajęciach młodzież dowiaduje się jak uchronić się przed manipulacją oraz poznają możliwości pomocy, z której mogą skorzystać w przypadku zagrożenia handlem ludźmi. Policjanci omawiają mechanizmy ulegania wpływom i techniki jakimi najczęściej posługują się sprawcy. Młodzież nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia. Podczas prowadzonych zajęć słychać „w Polsce nie ma handlu ludźmi” albo „mnie to nie dotyczy”, „mężczyzn nie da się zwerbować”. Otóż po zajęciach wiedzą, że jest to bardzo złudne myślenie, które usypia czujność. Wypieramy myśli o zagrożeniu, przez co można być na nie bardziej podatnym.

Kilka rad przed wyjazdem:

  • Zabierz ze sobą kopie dokumentów i schowaj je;

  • Sprawdź czy Twój telefon na włączony roaming;

  • Zostaw bliskim swój adres i numer telefonu;

  • Zapisz i schowaj numer do polskiego konsulatu;

  • Nie trzymaj wszystkich dokumentów i pieniędzy w jednym miejscu;

  • Rozważ z bliskimi częstotliwość kontaktów i hasło, którego użyjesz w razie kłopotów ( np. o nieistniejącego zwierzaka);

  • Rozważ zakup polisy ubezpieczeniowej (pokrycie kosztów leczenia i następstw wypadków);

  • Zastanów się czy ufasz osobie, która zaproponowała Ci wyjazd.