Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dzieci wiedzą wszystko o odblaskach, a ty pamiętasz o swoim bezpieczeństwie?

Data publikacji 25.10.2018

Okres jesienny to czas szczególnie niebezpieczny dla „niechronionych” uczestników ruchu drogowego. Wcześnie zapadający zmrok i opady deszczu w znacznym stopniu ograniczają widoczność na drodze. Dlatego tak ważne jest noszenie przez pieszych oraz rowerzystów elementów odblaskowych.

Od pierwszych dni roku szkolnego, policjanci odwiedzają dzieci ze szkół i przedszkoli. Przypominają najmłodszym podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas zabaw, ale również mówią im, jak mają zachowywać się na drogach, aby uniknąć zagrożeń. Policjanci zauważyli, że na terenie powiatu międzyrzeckiego, dzięki tym spotkaniom, dzieci „rozświeciły się” odblaskami i znacznie poprawiła się ich widoczność przy drogach. Najmłodsi już wiedzą, że dzięki elementom odblaskowym przyczepionym do odzieży lub plecaków, są lepiej widoczne dla kierowców, a tym samym bardziej bezpieczne. Niestety wielu rodziców pamięta, aby zadbać o swoje pociechy i zaczepia elementy odblaskowe do tornistrów i plecaków, jednak w wielu przypadkach zapominają o swoim własnym bezpieczeństwie. Dlatego też policjanci z Międzyrzecza w ramach prowadzonych akcji przekazują takie odblaski z apelem, aby przyczepiać je w widocznych miejscach, np. do odzieży czy torebek.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski lub  kamizelki. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Pamiętajmy o tym odwiedzając groby naszych bliskich podczas zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych, kiedy to bardzo często już po zmroku przemieszczamy się ulicami i drogami na cmentarze.

Przypominamy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Pamiętajmy, że nawet niewielki odblask może ocalić życie wielu użytkownikom dróg.