Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych - Aktualności - KPP Międzyrzecz

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Data publikacji 18.11.2018

W niedzielę (18 listopada) przypada Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. To dzień, w którym każdy z uczestników ruchu drogowego powinien choć przez chwilę zastanowić się nad tragicznymi skutkami braku rozwagi na drogach. Dzień, który ma prowadzić do refleksji i oceny własnych zachowań jako uczestnika ruchu drogowego.

Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych został zapoczątkowany w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace i był odpowiedzią na potrzebę samych ofiar tych wypadków. Osób, które w wypadkach straciły zdrowie własne lub zdrowie i życie swoich bliskich. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada, jako Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten ma być wyrazem uznania dla ofiar wypadków drogowych i ich rodzin i jednocześnie stanowić odpowiedź na wielką potrzebę ofiar wypadków drogowych, potrzebę upowszechnienia ich straty i cierpienia. 

Każdego dnia na świecie w wypadkach drogowych ginie około 4 tys. osób, a setki tysięcy zostaje rannych i poszkodowanych. Rocznie śmierć w wypadkach ponosi ponad 1,2 mln osób. Na polskich drogach dziennie średnio ginie aż 11 osób, a ponad 100 zostaje rannych. W samym województwie lubuskim w minionym roku doszło do 682 wypadków, w których 84 osoby zginęły, a 855 zostało rannych. W tym roku było już 570 wypadków, w których 69 osób zginęło, a 684 zostały ranne. 

W tym roku Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych przypada
w niedzielę, 18 listopada. Jak co roku poświęcony będzie pamięci milionów zabitych i rannych w wypadkach drogowych. Ale nie tylko im. Swoje myśli w tym dniu należy skierować również w stronę wszystkich osób i służb, będących jako pierwsze na miejscu wypadku i niosących pomoc poszkodowanym. W tym dniu, podobnie jak w minionych latach policjantki i policjanci pionu ruchu drogowego będą apelować o rozsądek oraz rozwagę na drodze.