Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dzięki intuicji i doskonałemu rozpoznaniu terenu szybko ustaleni i zatrzymani przestępcy

Data publikacji 23.06.2020

Wyjątkowa intuicja i doskonałe rozpoznanie terenu Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu, pozwoliły na szybkie zatrzymanie sprawców włamań i kradzieży, którzy od kilku dni dokonywali przestępstw na terenie powiatu. Za kradzieże z włamaniami może grozić im kara do 10 lat pozbawienia wolności

W policyjnej służbie bardzo duże znaczenie mają wiedza i umiejętności zdobywane na różnego rodzaju kursach oraz szkoleniach, których w naszych szeregach jest cały wachlarz. Dla poszczególnych wydziałów dedykowane są szkolenia z różnych zakresów, szczegółowo wprowadzające w policyjne tajniki pracy. Jednak oprócz umiejętności zdobytych podczas kursów i szkoleń w naszym zawodzie bardzo ważna jest intuicja, rozpoznanie terenu ale przede wszystkim doświadczenie, które zdobywa się podczas wielu lat służby.

Od kilku dni policjanci z Międzyrzecza odnotowywali kradzieże oraz kradzieże z włamaniami na terenie powiatu międzyrzeckiego. Pokrzywdzeni zgłosili m.in. kradzież torebki damskiej z zamkniętego pojazdu w Pszczewie, włamanie do zbiornika paliwa w ciężarówce i kradzież oleju napędowego oraz usiłowanie kradzieży katalizatora z pojazdu w Międzyrzeczu. Policjanci zaczęli analizować wszystkie zebrane materiały w tych sprawach oraz typować sprawców  przestępstw. Po dokładnym przeanalizowaniu i zapoznaniu się z prowadzonymi postepowaniami Naczelnik Wydziału Prewencji KPP Międzyrzecz asp. szt. Krzysztof Jerzynek zaczął typować sprawców przestępstw. Biorąc pod uwagę sposób działania sprawców, policjant intuicyjnie wytypował dwóch mężczyzn, mieszkańców gminy Pszczew. Asp. szt. Krzysztof Jerzynek ma doskonałe rozpoznanie terenu pszczewskiej gminy i zna jej mieszkańców, gdyż jako wieloletni kierownik Posterunku Policji w Pszczewie, spotykał się z mieszkańcami i rozwiązywał ich problemy. W tym przypadku postanowił sprawdzić swoje przypuszczenia i pojechał do miejsca, w którym wytypowani mężczyźni mogli przebywać. W pewnym momencie, jadąc drogą gruntową, kilkaset metrów od zabudowań mężczyzn, zauważył świeże  ślady w trawie na drodze prowadzącej do lasu. Intuicja podpowiadała mu, żeby to sprawdzić. Po przejechaniu kilkuset metrów w głąb lasu, policjant zauważył ukryty w krzakach pojazd. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych, okazało się, że tablice rejestracyjne przyczepione do samochodu, pochodzą z innego pojazdu a sam volkswagen nigdy nie był rejestrowany na terenie kraju i to najprawdopodobniej nim przemieszczali się sprawcy przestępstw. Do pracy przystąpili policjanci z Wydziału Kryminalnego. Dokonali oni przeszukania pomieszczeń na terenie gospodarstwa, w wyniku którego zabezpieczyli kanistry, do których mężczyźni wlewali kradzione paliwo. Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 23 i 26 lat. Mężczyźni przyznali się do popełnienia kilku przestępstw, dokonanych na terenie Pszczewa oraz Międzyrzecza. Dalsze ustalenia pozwoliły również na ustalenie, zatrzymanie i przedstawienie zarzutów kolejnemu mężczyźnie, który nabył od swoich kolegów kradzione paliwo wiedząc, że pochodzi ono z przestępstwa oraz użyczył im narzędzie do ciecia rur, w ten sposób pomagając im  w popełnieniu przestępstwa, za co może mu grozić kara do pięciu lat pozbawienia wolności.